Bolid dla biznesu – okiem eksperta

Rozwój atramentów, mediów i technologii druku, który dokonał się w ciągu ostatniej dekady umożliwił dostawcom usług druku dywersyfikację oferty produktów i rozszerzenie ich możliwości biznesowych.

Jeśli zajmujesz się drukiem wielkoformatowym, to na pewno zauważasz rosnący popyt na tego typu zamówienia. To, z czym jednak prawdopodobnie się zderzasz, to coraz większe oczekiwania klientów związane z bardzo krótkim czasem realizacji zleceń. Podniesienie wydajności w takich warunkach może więc okazać się prawdziwą trampoliną do sukcesu.

Wiedzą o tym drukarnie, które zdecydowały się na wstawienie do swojego parku maszynowego jednego lub kilku ploterów rolowych z nadzieją na zwiększenie swoich mocy produkcyjnych. Niestety, uzyskanie szybszych osiągów oznaczało akceptację ograniczeń w postaci niższej jakości druku czy mniejszego zakresu obsługiwanych mediów.

Jakość czy prędkość

Dostępne na rynku rozwiązania stawiają nas więc przed wyborem: szybkość czy jakość?

Odpowiedzią na ten dylemat może okazać się innowacja 2017 roku – 64-calowy ploter rolowy Océ Colorado, w którym szereg cech technicznych został tak skomponowany, żeby pogodzić to, co do tej pory wydawało się niemożliwe do pogodzenia.

Ponieważ jakość trudno obiektywnie sparametryzować – dla jednej drukarni będzie to wierność kolorystyczna, dla innej rozmiar poszczególnych brytów (co jest szczególnie ważne przy wyklejaniu fototapet)  – tym razem chciałbym skupić się wyłącznie na omówieniu zagadnienia wydajności przy założeniu, że punktem odniesienia będzie dla nas wydruk w sprzedawalnej jakości.

Wydajność pod lupą

Podczas moich rozmów z klientami staram się ustalić jak rozumieją słowo „wydajność” w aspekcie druku wielkoformatowego. W opatentowanej technologii Canon UVgel najczęściej podawanym parametrem druku jest prędkość 40 m2/h w trybie High Quality. Jest to prędkość, która naszym zdaniem zapewnia taką jakość druku, która jest sprzedawalna (akceptowana przez klienta końcowego bez zastrzeżeń) dla większości aplikacji.

To prędkość nawet 2-, 3-, a nawet 4-krotnie większa w porównaniu z innymi wielkoformatowymi technologiami w segmencie ploterów roll to roll o szerokości 64 cali Współczynnik ten przybiera różne wartości w zależności od drukowanej aplikacji.

Ploter Océ Colorado 1640 potrafi rozwinąć prędkość nawet do 159 m2/h z tym, że wtedy ograniczamy aplikacje do druku banerów oglądanych raczej z większej odległości, nadal jednak w jakości akceptowanej przez użytkownika końcowego.

Przestań być niańką dla swojego plotera

Ilekroć rozmawiam z operatorami ploterów wielkoformatowych, zawsze schodzimy na temat obsługi. Kiedy mówię o tym, że istnieją urządzenia, które nie rzucają operatorom wyzwań pod kątem obsługi technicznej (żartobliwie można by to określić jako „niańczenie” plotera – czyli codzienne czyszczenie, ocena stanu dysz, wydruki testowe itp. ), spotykam się z lekkim niedowierzaniem. 

Myśląc o wydajności, nie musimy się ograniczać tylko do oceny parametrów podanych w specyfikacji technicznej plotera! W wyścigach rajdowych, w których walczą ze sobą najlepsi, o ostatecznym wyniku decyduje nie tylko to, co samochód ma pod maską, ale też m.in. czas spędzony na stanowisku obsługi technicznej, czyli tzw. pit stopie.

Podobnie można patrzeć na pracę ploterów wielkoformatowych.

Włącz piąty bieg

Co ostatecznie sprawia, że technologia UVgel to technologia, którą śmiało moglibyśmy określić bolidem wśród 64-calowych ploterów rolowych?

Po pierwsze: Technologia niskotemperaturowego utrwalania

Technologia UVgel jest technologią niskotemperaturowego utrwalania światłem UV, w której nie ma procesu schnięcia zabierającego cenny czas oraz energię podczas produkcji wydruków. Temperatura stołu na którym jest drukowane medium oscyluje wokół 28 stopni Celsjusza.  Wydruki natychmiast po wyjściu z plotera można poddać dalszej obróbce takiej jak cięcie, laminowanie, wysyłka do klienta, czy też wysyłka do ekip montażowych. 

Po drugie: Rozdzielony proces utrwalania

Proces nanoszenia obrazu na nośnik oraz jego utrwalania jest w technologii UVgel rozdzielony (dwie niezależne karetki z głowicami drukującymi oraz z lampami utrwalającymi UV led, co dodatkowo przyśpiesza cały proces mechaniczny nanoszenia obrazu).

Po trzecie: Sprawdzona technologia Oce Paint™ i oszczędność czasu na czyszczenie 

Automatyczny system utrzymujący stałą jakość druku na niezmienionym poziomie bez interwencji operatora, na który składa się opatentowana technologia Oce Paint™ która „w locie słucha” dysz piezoelektrycznych.  Jeżeli któraś z nich podczas druku ulega zablokowaniu, następuje jej automatyczne zastąpienie przez sąsiadującą dyszę. Skutecznie zapobiega to powstawaniu niechcianych artefaktów na wydruku. 

Dodatkowo, przy wydruku stosowana jest technologia automatycznej korekcji posuwu mediów. Operator nie traci czasu na codzienne czyszczenie oraz sprawdzanie drożności dysz oraz kalibracje.

Warto przy tej okazji nadmienić, że jeśli chodzi o to Océ Colorado 1640 wymaga jedynie 10 minut miesięcznie na czyszczenie!

Klienci po paru dniach użytkowania Océ Colorado ze zdumieniem stwierdzają, że nic z ploterem nie trzeba robić oprócz dokładania mediów i drukowania! Moim zdaniem tak właśnie powinien działać idealny sprzęt!

Po czwarte: Zyskaj czas dzięki drugiemu podajnikowi rolkowemu

Océ Colorado 1640 i technologia UVgel jest technologią szybkiego druku. Rolka folii o długości 50m może być zadrukowana w trybie High Quality praktycznie w ciągu półtorej godziny. Rozwiązaniem jest drugi automatyczny podajnik rolkowy, który zostanie automatycznie włączony w momencie zakończenia medium na pierwszej rolce. W innym scenariuszu na drugiej rolce może być założony inny nośnik tak, by móc wydrukować obie aplikacje przy jednokrotnym założeniu mediów.

I po piąte: Identyczna kolorystyka

Korzystając z technologii Canon UVgel przy dodruku kolejnego brytu fototapety który np. uległ uszkodzeniu podczas transportu czy też aplikacji mamy pewność, że kolorystyka tego brytu – nawet z czerwieniami-  jest identyczna z kolorystyką  brytu wydrukowanego wcześniej. To pozwala zaoszczędzić czas oraz pieniądze (atrament wraz z mediami).

Wszystko ma znaczenie

Po analizie można stwierdzić, że dziś o produkcyjnej wydajności plotera decyduje nie tylko prędkość druku, ale również szereg aspektów związanych z działaniem wykorzystanych w nim technologii. Wszystko to ma bowiem wpływ na racjonalne wykorzystanie zasobów operatorskich oraz mediów i atramentu, a także na czas niezbędny  do zrealizowania zlecenia: od wypuszczenia danej pracy na drukarkę, przez bezproblemową realizację  jakościowego wydruku aż po czas montażu danej aplikacji.

Jeśli do tej pory zastanawiałeś się, czy będziesz musiał wybierać między jakością, a wydajnością dzięki ploterowi Océ Colorado z technologią UVgel nie musisz już iść na żadne technologiczne kompromisy.